Ürünler / Baumit
 

Mantolama Sistemleri

DIŞ CEPHE ISI YALITIM SİSTEMİ

Isı yalıtımı “farklı sıcaklıktaki iki ortam arasındaki ısı transferini azaltmak için yapılan işlem” olarak açıklanabilir.

Başka bir ifade ile kışın ısınmak, yazın da serinlemek için harcadığımız enerjiyi azaltmak ve daha rahat ortamlarda yaşamak amacıyla binaların dış cephe duvarları, cam ve doğramaları, çatıları, döşemeleri ve tesisatlarında, ısı geçişini azaltan önlemlerin alınmasıdır.

Dış cephe ısı yalıtım sistemleri ya da kısaca mantolama sistemleri ile mümkün olan en düşük enerji ile iç mekanların kışın sıcak, yazın ise serin tutulması sağlanır.

 

ISI YALITIMI VE ENERJİ TASARRUFU

Harcanan toplam enerjinin yaklaşık %40’ı konutlarda tüketilmektedir. Binalarda yapılacak dış cephe ısı yalıtımı tadilatı ile enerji maliyetlerinden %50’yi aşan oranlarda tasarruf edilebilir.

Hatta pasif enerji veya sıfır enerji standartlarına uygun inşa edilen yeni yapılarda, işletme giderleri çok daha düşük düzeylere indirilebilir.

Yalıtıma yapılacak yatırım ortalama 3 yıl içerisinde kendini amorti etmektedir. Baumit Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri, soğuk mevsimlerde ısınma maliyetlerini düşürerek, sıcak mevsimlerde ise klima ihtiyacını azaltarak iki yönlü enerji tasarrufu yapmaya olanak sağlar.
 

ISI YALITIMI VE KONFOR

Günümüzde yalıtım sistemlerinin amaçlarından biri de zararlı boyutlarda ısı hareketleri ve buhar yoğunlaşması sonucu zaman içinde yapı hasarlarının ortaya çıkmasını önlemektir. Dolayısıyla yapının bakım masraflarını sınırlı düzeyde tutmak, yaşanılan iç ortamın konfor şartlarına uygun, kışın ısıtma, yazın soğutma enerjisinden tasarruf sağlamaktır. Bina içerisinde konforlu yaşam koşullarının oluşturulması insan sağlığı için ne kadar önemli ise yapının dış etkenlere karşı korunması da içerisinde yaşadığımız, sağlam ve uzun ömürlü olmasını beklediğimiz yapılar için aynı öneme sahiptir. Konforlu bir ortamın sağlanması için ortam sıcaklığı ile duvar iç yüzey sıcaklığı arasında en fazla 2-3 °C’lik bir sıcaklık farkı olmalıdır.
 

ISI YALITIMI TADİLATI

Mevcut konutlara ısı yalıtımı yaptırma kararını verirken dikkat edilmesi gerekenler:

1- Dış cephe ısı yalıtımı tadilatında sistem tercih etmek.
2- Doğru uygulama: Bir ürün ne kadar iyi olursa olsun, eğer doğru şekilde uygulanmıyorsa gerçek performansını gösteremeyecektir.
3- Kalite Belgesi: Seçilecek ısı yalıtım sisteminin kalite normları önemlidir. Çünkü ürünün belli testlerden geçerek kullanıcıya ulaştığını ve performansının belgelendiğini göstermektedir.
4- Sistem garantisi: Baumit Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri için garanti süreleri 15 yıldan başlamaktadır.
 

ISI YALITIMI VE SAĞLIK

Dış cephe ısı yalıtım sistemleri, binaların sağlıklı bir şekilde korunmasına katkıda bulunur. İyi yalıtılmış dış duvarlar sayesinde iç mekanlarda hava akımı azalır ve bu da konut iklimini olumlu yönde etkiler. Özellikle eski evlerde ve müstakil konutlarda, yaşanan hava akımı ciddi bir sorundur. Dış cepheye uygulanan ısı yalıtımı ile bu sorunların önüne geçilebilmektedir.

Ayrıca ısı yalıtımı ile nemli ortamların önüne geçilerek, mikroorganizmaların üremesi önlenebilmektedir. Bu da mekan içindeki havanın, solunum yolları için zararlı hale gelmesini engeller. Özellikle küçük çocukların üst solunum yolu rahatsızlıkları yaşama riskini büyük ölçüde engeller.
 

ISI YALITIMI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR

Günümüzde ısı yalıtımı konusunda tartışmasız olarak kabul edilmiş olan hususlar hangi yapı malzemeleri ile birlikte uygulanıyor olursa olsun, çevre dostu olduğu ve ev sahibine tasarruf sağladığıdır. Dış cephesine kaliteli sistemlerle ve profesyoneller tarafından bir ısı yalıtım sistemi uygulanan binalar, ancak 30 yıl sonra tadilata ihtiyaç duymaktadır.

Baumit, yaz ve kış aylarında sağladığı düşük enerji ihtiyacı ve %50 daha düşük karbondioksit emisyonu sayesinde gelecek nesillere daha iyi bir doğa bırakmayı hedeflemektedir.
 

ENERJİ KİMLİK BELGESİ

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çalışmaları sonucunda 2011 yılında başlanan ve 2017 yılında tamamlanması planlanan Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu, Türkiye’deki binaların enerjiyi daha verimli kullanılmasını amaçlıyor. Enerji Kimlik Belgesi (EKB), binaların enerji tüketimi ve sera gazı salınımını A ile G arasında sınıflandırması olarak açıklanabilir. 2017 yılından sonra Enerji Kimlik Belgesi olmayan bina ve dairelerin alım-satım ve kiralama işlemleri yapılamayacak. Süre dolup her bina için bu belge alındığında, otomobil veya beyaz eşyada olduğu gibi binaların enerji sınıfları da tüketici için bir değerlendirme kriteri olacak. Dış cephe Isı Yalıtım Sistemi, binaların enerji sınıfını iyileştirmek için alınabilecek en önemli ve en ekonomik önlemlerden biridir.
 

ETAG 004

ETAG 004 – Avrupa teknik onay normudur. ETICS (External Thermal Insulation Composite Systems) yani dış cephe ısı yalıtım sistemlerinin teknik açıdan değerlendirilmesine ve performans ölçümüne dayanak oluşturur. Bu testlerde başarılı olan firmalar, ısı yalıtım paketleri üzerinde CE işareti taşımaya hak kazanırlar.

Baumit Isı Yalıtım Sistemleri Avrupa Teknik Onayı ETAG 004 için yürürlükteki yönergenin şartlarına uygundurlar, CE işareti taşırlar ve tüm sistem için kalite güvencesi olarak teknik onayları belgelenmiştir.
 
 
 
 
 
 
 
 
   
Tüm hakları saklıdır © Minas Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti.